Aktuální kurz

Platit za hypotéku méně !!!

Pokud jste si v roce 2010 vzali hypotéku s pětiletou fixací či v roce 2012 s fixací tříletou, čeká vás letos její refinancování. A dobrou zprávou je, že se vám úrok s největší pravděpodobností sníží.

Úrokové sazby u hypoték jsou letos mimořádně nízko. Podle Hypoindexu dosáhla v březnu průměrná sazba u hypotečních úvěrů úrovně 2,93 procenta a očekává se, že sazby budou dále klesat. Tak například u dvoumilionové hypotéky už nyní klienti zaplatí na měsíční splátce o tři tisíce korun méně než před pěti roky.

Navíc jaro je spolu s podzimem mezi žadateli o úvěr na bydlení nejpopulárnější. To banky samozřejmě vědí, a proto nachystaly celou řadu akcí.

O novou sazbu se zajímejte minimálně dva měsíce předem

Je potřeba počítat s tím, že k refinancování potřebujete určitý čas. Minimálně dva měsíce před koncem fixace, ale raději ještě dříve požádejte svou původní banku o vyčíslení zůstatku k datu fixace. Banka by vám zároveň s tím měla nabídnout novou úrokovou sazbu.

Pokud se rozhodnete pro její nabídku, bude další postup poměrně jednoduchý. „Klient nemusí znovu dokládat všechny dokumenty jako u nového úvěru, ale banka využije podklady předložené pro původní úvěr a informace týkající se platební morálky klienta,“ vysvětluje Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. Někdy banky požadují ještě dvě až tři aktuálnífotografienemovitosti.

Jestliže se rozhodnete refinancovat jinde, měli byste nejprve prozkoumat nabídky několika finančních ústavů. Zároveň požádejte svou původní banku o souhlas s předčasným splacením hypotečního úvěru a o písemný příslib, že po splacení úvěru provede na katastru nemovitostí výmaz zástavního práva.

V okamžiku, kdy se pro některou z nabídek rozhodnete, začne vám kolečko papírování. Začít byste měli tím, že si podrobně zjistíte, jaké doklady vámi zvolená banka k refinancování požaduje. „Obvykle je třeba doložit stávající úvěrovou smlouvu, informaci o aktuální výši daného úvěru a prohlášení o příjmech,“ připomíná mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Pokud jste OSVČ, budete nejspíše potřebovat potvrzení o bezdlužnosti, což obnáší dvě cesty na finanční úřad. Vzhledem k tomu, že za nový úvěr budete zřejmě ručit nemovitostí, budete muset předložit i výpis z katastru – stačí ten z Czech Pointu. Někde musíte k žádosti přiložit také odhad ceny nemovitosti. Obvykle se banky spokojí s tímpůvodním, starým pět, respektive tři roky, a aktuálními fotografiemi.

Poté, co úvěr získáte, budete muset ještě minimálně jednou na katastr – s návrhem na nové zástavní právo a s žádostí o výmaz toho původního. Pokud máte ve prospěch původní banky vinkulovanou některou z pojistek, budete muset změnu provést i u ní.

Komodity